Korduma kippuvad küsimused

Mida tähendab arbitraaž?

Arbitraaž ehk vahekohus on alternatiivne vaidluste lahendamise vorm, milles vaidluse osapooled annavad oma seisukohad sõltumatule kolmandale osapoolele otsustamiseks.

Vaidlusi lahendavad ja otsuseid teevad arbiterid ehk vahekohtunikud.

Otsuse teevad arbiterid, kellel on:

    • aeg, tahe, soov ja võimekus metsamajandamise käigus tekkinud erimeelsusi hinnata

    • teadmised metsandusest ja õigusaktide nõuetest

    • teadmised tsiviilõiguse põhimõtete osas

    • tasakaalukas õiglustunne

    • hea arusaamine otsuste mõjust

    • julgus võtta vastu vajadusel ka ebapopulaarseid otsuseid ja luua pretsedente

Toome mõned näited:

  1. Pooled, st metsaomanik ja tööde tegija, ei ole kirjalikult kokku leppinud tööde läbiviimise, kvaliteedi ja tulemuste hindamise täpsemaid tingimusi, mistõttu võivad tekkida erimeelsused. Nt ei ole teid või laoplatse tööde järgselt korda tehtud; või seab omanik tööde tegijale täiendavaid tingimusi.
  2. Lepingus on küll sõnastatud tingimused ja kokkulepped, aga pooled neid ei täida. Näiteks pole küsitud kolmanda isiku maa kasutamiseks luba, või omanik ei tagasta tagatisraha, kuna ei ole töö tulemusega rahul. Näiteks ka juhul, kui tee on jäetud tasandamata või laoplats korda tegemata.
  3. Metsaomanik on saanud mittekvaliteetse töö, rikutud metsa või rahalise kahju.
  4. Metsaomanik ei pruugi olla rahul tehtud tööga, kuna see näeb välja „kole“ (nt värske raielank või harvendusraie, metsas on roopad vms) või arvab, et tema mets rikuti ära, kuigi tööd on tehtud vastavalt õigusaktide jm nõuetele.

 

Vaidluse allutamisega Arbitraažile aktsepteerivad pooled arbitraažimenetluse korda, tehtavat otsust või sõlmitavat kompromissi ning kohustuvad seda täitma.

Otsuse täitmine iseenesest ei ole tagatud sunnijõuga ning selle täitmist ei saa tagada kohtutäitur. Küll aga, kui pooled on kokku leppinud lahendada erimeelsus arbitraažis, siis on heaks tavaks seda otsust ka täita.

Kui pool või pooled ei lepi Arbitraaži otsusega ega täida seda, siis võib selle edasi kaevata muudesse vaidluse lahendamise organitesse